• 02144978540
  • مقالات
  • خلاقیت در خدمات پس از فروش و گارانتی

خلاقیت در خدمات پس از فروش و گارانتی

نویسنده خلاقیت در خدمات پس از فروش و گارانتی
نویسنده : سامانه ایده آفرین راشا
    امتیاز کاربران : 5 از 5
خلاقیت در خدمات پس از فروش و گارانتی

ایده های خلاقانه و ساده در خدمات پس از فروش موجب کاهش هزینه ها و افزایش سطح رضایت مشتریان شما میشود

جالب است بدانید که اکثر مشتریان به دلیلی ارائه خدمات پس از فروش ضعیف ناراضی هستند در حالی که اکثر ارائه دهندگان خدمات پس از فروش و گارانتی احساس میکنند خدماتی کامل یا حتی فراتر از آن به مشتریان ارائه داده اند.

هر دو طرف درست فکر میکنند ،هم مشنریان و هم ارائه دهندگان خدمات ،پس مشکل از کجاست؟

خلاقیت کلید گم شده بخش خدمات پس از فروش است.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با برخی از راهکارهای خلاقانه و جالب در بخش مدیریت خدمات پس از فروش آشنا کنیم.

در بخش خدمات پس از فروش ،مشکلات را پیش بینی کنید و حل کنید

خدمات خوب همیشه شامل پیش بینی نیازهای  مشتریان و رفع آنها میشود.شما باید همواره از نیازهای مشتریان خود پیشی بگیرید.

به عبارت ساده تر قبل از اینکه مشتری از شما درخواستی انجام دهد ،شما باید  آماده پاسخگویی به آن درخواست باشید یا حتی آن درخواست را قبل ازمطرح شدن پاسخ دهید و یا راهکاری برای مشکل آینده مشتری ارائه کرده باشید.

به عنوان مثال فرض کنید شما فروشنده لوازم خانگی هستید و میدانید که اغلب نوسان برق موجب به آسیب دیدن محصول میشود.بهتر است از طریق ایمیل ،پیامک یا حتی تماس تلفنی مشتریان خود را از این موضوع مطلع کنید و نکاتی را در این زمینه جهت نگهداری محصول به مشتریان خود بگویید.

علاوه بر این شما میتوانید ابزار مورد نیاز جهت نگهداری بهتر محصول را در اختیار مشتریان خود قرار دهید و حتی هدایایی برای مشتریانی که بهتر از محصول خریداری شده نگهداری کرده اند در نظر بگیرید.

خدملت پس از فروش و گارانتی بخش عظیمی از ساختار تجارت شماست با اهمیت دادن به این بخش ماندگاری خود را تضمین میکنید.

نظم ،دقت عمل بالا ،سرت عمل و خلاقیت پارامترهای مهم برای سنجیدن کیفیت خدمات پس از فروش شما هستند ،برای بالا بردن نمره خود در این پارامترها حتما از سیستم ها و نرم افزارهای اتوماسیون مربوط به مدیریت خدمات پس از فروش و گرانتی استفاده کنید ...

با خدمات پس از فروش مناسب لبخند را به چهره مشتریان خود بیاورید

پیش بینی و حل مشکلات مشتریان بسیار فرایند خوبی است اما اگر واقعا میخواهید بخش خدمات پس از فروش و گارانتی شما به میزان فروش شما کمک کند ، هدفی فراتر را دنبال کنید.مشکلات مشتریان خود را به روشی حل کنید که لبخند بر چهره آنها نقش ببندد.

به عنوان مثال یک شرکت تولید کننده عینک به نام (Warby Parker) در شبکه اجتماعی Twitter  پرسشهای مشتریان خود را مشاهده میکند.شرکت و مدیران بخش خدمات میدانند که در پاسخ به این پرسشها تنها میتوانند جملاتی کوتاه شامل 140 حرف را بیان کنند.(این محدودیت مربوط به Twitter  است) .  بخش خدمات پس از فروش این شرکت به جای ارائه پاسخهای کوتاه در Twitter  یک شبکه YouTube  راه اندازی کرده که معادل این رسانه در ایران سایت آپارات است.بخش گارانتی و خدمات پس از فروش در کانال خود پرسشهای رایج مشتریان را به صورتی تصویری پاسخ داده و ویدئوهای ارائه شده ،خنده دار و پر محتوا هستند  و مشتریان از تماشای آنها بسیار استقبال کرده اند.

برخی ایده های ساده و کارا آمد در موضوع مطرح شده:

-هنگامی که مشتریان شما در انتظار پاسخ بخش خدمات یا گارانتی هستند ،اگر تماس به صورت تلفنی هست برای اینکه مشتری خسته نشود برای او پیام های سرگرم کننده و یا موزیک پخش کنید و یا اگر این ارتباط به صورتی چت آنلاین هست برای مشتری خود تصاویر سرگرم کننده پخش کنید

-از مشتریان خود تعریف کنید و به آنها احترام بگذارید به عنوان مثال اگر مشتری شما مشکلی را برای بخش خدمات پس از فروش مطرح میکند به او بگویید (ممنون که اینقدر واضح این مشکل را مطرح کردید این باعث میشه من خیلی راحتر به شما کمک کنم)

-هنگام تماس مشتری برای دریافت خدمات حتما به تماس های قبلی او اشاره کنید به عنوان مثال اگر مشتری امروز با شما تماسی گرفته و درخواست خدماتی دارد یا مشکلی برای او ایجاد شده به او بگویید (میدانم که برای مشکلی با من تماس گرفتید یا سوالی دارید اما دوست داشتم قبل از پرداختن به این موضوع جدید در موردی موضع X  که ماهه پیش تماس گرفتید سوال بپرسم ،آیا مورد X  حل شده و مشکلی ندارید؟)

شما باید همیشه تاریخچه خدمات ارائه شده به مشتریان را داشته باشید برای ثبت دقیق این اطلاعات و استفاده از آنها پیشنهاد میکنیم حتما از نرم افزارهای مدیریت خدمات پس از فروش و گارانتی استفاده کنید.  

(در حال بروز رسانی)

شما هم دیدگاه خود را بنویسید

5-2 =
شرایط و قوانین را مطالعه کردم