• 02144978540
  • دسته موضوع
  • مقالات
  • دسته موضوع
  • عملکرد تست A/B

عملکرد تست A/B

نویسنده عملکرد تست A/B
نویسنده : سامانه ایده آفرین راشا
    امتیاز کاربران : ثبت نشده
عملکرد تست A/B

تست A/B به شما کمک می‌کند همواره بتوانید عملکرد خود را بهبود داده و نتایجی به مراتب بهتر از قبل بدست بیاورید. این تست برای مقایسه یک موضوع در دو حالت مختلف بکار می‌رود. در واقع در شرایطی یکسان شما یک موضوع را با تغییر در یک المان آزمایش می‌کنید تا ببینید کدام‌یک از حالت‌های A یا B بهتر عمل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست A/B با ما همراه باشید.

تست A/B به مدیران و کارشناسان این امکان را می‌دهد تا بتوانند نرخ تبدیل بالاتر و نرخ پرش پایین‌ تری برای صفحه فرود خود تأمین کنند. در واقع با تغییری که در یک بخش از ساختار صفحه فرود یا رنگ، تصویر، عنوان و زیر عنوان می‌دهید می‌توانید در یک بازه زمانی مشخصی ببینید که آیا این تغییر به بهتر شدن نرخ تبدیل شما کمک کرده یا خیر؛ بنابراین با تست A/B مختلف می‌توانید هموارد تلاش کنید تا نرخ تبدیل بالاتری بدست بیاورید. همچنین با استفاده از این تست می‌توانید ببینید مشتریان شما به چه تغییراتی عکس‌العمل مثبت و به کدامیک عکس‌العمل منفی نشان داده‌اند.

تست  A/B اگر درست انجام شود روشی قدرتمند برای افزایش conversion rate است. بسیار مهم است که شما بر روی تست A/B زمان کافی بگذارید و دربازه ی 7 تا 10 روز به جمع آوری دیتا بپردازید تا تصمیمی که گرفته می شود بهترین تصمیم باشد تا باعث افزایش conversion rate شود.

تست A/B چطور انجام می‌شود؟

برای اینکه شما بتوانید این تست را درست انجام بدهید باید شرایط یکسانی برای بازدیدکنندگان از آن صفحه فراهم کنید. به فرض مثال باید صفحه A را به نیمی از مشتریان و صفحه B را به نیمی دیگر نشان دهید و بازخوردهای آن‌ها را باهم مقایسه کنید. همچنین در هر بار تست،‌ باید یک المان را تغییر دهید تا بتوانید ببینید نتیجه آن چه تغییری کرده است. حتماً به این انتخاب کردن یک موضوع توجه کنید چرا که اگر چند موضوع را با هم تغییر دهید، حتی اگر نتیجه بهتری هم بدست بیاورید، احتمال اینکه بفهمید کدام یک از تغییرات باعث بهتر شدن نتیجه شده کم خواهد بود.

مراحل چهارگانه برای تست A/B

 

1- تعیین یک هدف

هدف اصلی و کلی اجرای تست A/B بهبود عناصری خاص با هدف ترغیب کاربران و مشتریان به انجام عملی خاص است.

 

2- فرضیه‌ها

تجزیه و تحلیل نرخ تبدیل فعلی و شناسایی آن صفحاتی از سایت که برای ترغیب مشتری به انجام عملی خاص باید بهینه شود، نقطه شروع اجرای تست است.

علاوه بر این، شما باید آن فاکتوری که یک بار تغییر یافته و تفاوتی معنی‌دار در رفتار مشتری به وجود آورده را نیز دقیقاً شناسایی کنید.

 

3- اجرای تست

تست باید تحت قوانین و ضوابط سختگیرانه‌ای انجام شود.

برای این که بتوان نتایج را به دقت مورد ارزیابی و سنجش قرار داد.

 

4- تحلیل داده‌ها

آزمون ممکن است نتایجی خنثی به دنبال داشته باشد، یا افزایش قابل توجهی در نرخ تبدیل نشان دهد.

شما باید یک تئوری برای صفحه برنده داشته باشید ولی به هر حال از یاد نبرید که تست A/B یک متد علمی است و باید به نتایج آن اعتماد کنید، حتی اگر از آنها بسیار متعجب شوید.

مدت زمان انجام  تست A/B چقدر است؟

در واقع عدد دقیقی به این سؤال نمی‌توان نسبت داد چرا که زمانم یا زیاد برای سایت‌های مختلف متفاوت است. تنها موردی که باید به آن توجه کنید زمان مناسبی است که می‌توانید با استناد به آن، نتیجه را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که زمان کم باشد فرصت دیدن مناسب صفحه را از بازدید کننده گرفته‌اید و در صورتی که مدت زمان زیاد باشد ممکن است نتیجه درستی بدست نیاید.

نتیجه حاصل از تست A/B می‌تواند در بالاتر رفتن نرخ تبدیل صفحه فرود شما کمک زیادی بکند؛ بنابراین این تست برای کسب‌وکار شما مهم و حیاتی است. آن را بی‌اهمیت نشمارید.

 

 

 

شما هم دیدگاه خود را بنویسید

ده+5 =
شرایط و قوانین را مطالعه کردم
go top