• 02144978540
  • دسته موضوع
  • مقالات
  • دسته موضوع
  • گوگل در حال ساخت قوی ترین و بهترین کامپیوتر دنیا در کالیفرنیا است

گوگل در حال ساخت قوی ترین و بهترین کامپیوتر دنیا در کالیفرنیا است

نویسنده گوگل در حال ساخت قوی ترین و بهترین کامپیوتر دنیا  در کالیفرنیا است
نویسنده : ایده آفرین
    امتیاز کاربران : ثبت نشده
گوگل در حال ساخت قوی ترین و بهترین کامپیوتر دنیا  در کالیفرنیا است

خبرها حاکی از آن است که گوگل در نقطه‌ای از کالیفرنیا در حال طراحی دستگاهی است که انقلابی در حوزه محاسبات به وجود خواهد آورد. این دستگاه یک کامپیوتر کوانتومی است. بزرگ‌ترین دستگاهی که بشر در زمینه محاسبات آن‌را طراحی کرده است.

گوگل  شرکت بزرگ اینترنتی که حدود ۴۸ هزار کارمند در سراسر جهان دارد و مجموع سرمایه های آن ۱۱۰٫۹۲ میلیارد دلار محاسبه می‌شود برای آن‌که خود را به قدرت اول در زمینه کامپیوترهای کوانتومی تبدیل کند، در حال آماده شدن است. خبر می رسد که مهندسان این شرکت در سکوت کامل خبری در حال کار روی رایانش کوانتومی هستند.

آنچنان که از خبرها پیداست این دستگاه قرار است به منظور حل مسائل عجیب و غریب فیزیک مورد استفاده قرار گیرد. به طوری که این مسائل را بهتر از ابرکامپیوترهای امروزی حل کند. در گزارشی که New Scientist آمده است نوشته شده است که : «این دستگاه زودتر از آن چیزی که تصور می‌کنید، ساخته خواهد شد. حتا این احتمال وجود دارد که این دستگاه تا پایان سال آینده میلادی ساخته شود.»

در مورد انقلاب محاسبات کوانتومی باید گفت که قدمتی طولانی دارد و به دهه ۸۰ میلادی باز می‌گردد. در آن دهه نظریه‌پردازان آگاه شدندکه کامپیوتری بر مبنای قوانین مکانیک کوانتومی به طور بالقوه بهتر از کامپیوترهای رایج و کلاسیک می‌تواند وظایف خاص را انجام دهد. اما مشکل آن بود که طراحی فیزیکی این کامپیوترها خود چالش بزرگی بود. تا به امروز تلاش‌های مختلفی در این زمینه انجام شده است. اما گوگل در نظر دارد جزء یکی از اولین شرکت‌هایی باشد که چنین کامپیوترهایی را طراحی کرده‌اند

گفتنی است که برنامه‌های گوگل در این زمینه مخفیانه دنبال می‌شوند و گوگل سعی می‌کند در این زمینه کمتر صحبتی به میان آورد. اما پژوهشگران در تماس‌های خصوصی که با دانشمندان این شرکت برقرار کرده‌اند، متقاعد شده‌اند که گوگل در آستانه دستیابی به یک موفقیت بزرگ است.

این را نیز باید اضافه کرد که سیمون دویت، در مرکز Riken گفته است: «آن‌ها بدون شک راهبری این‌گونه محاسبات را به دست خواهند گرفت. جای هیچ‌گونه شکی در این زمینه وجود ندارد.» در ماه  سپتامبر گذشته  مهندسان این شرکت بی سر و صدا در مقاله‌ای عنوان کردند به شکل منحصر به فردی موفق به طراحی یک کامپیوتر کوانتومی شدند.و اعلام کردند که این اولین کامپیوتر کوانتومی جهان است که می‌تواند محاسباتی که هیچ کامپیوتر کلاسیکی از عهده انجام آن‌ها بر نمی‌آید را انجام دهد. اسکات آرونسون از دانشگاه تگزاس گفته است: «گوگل طرحی را در دست اجرا دارد تا ظرف چند سال آینده کامپیوتر کوانتومی خود را طراحی کند. این شرکت کار روی ساخت کامپیوتر ۵۰ کیوبیتی را آغاز کرده است. این کامپیوتر در شرایطی ساخته خواهد شد که نمونه آزمایشی فعلی تنها ۹ کیوبیتی است.»

گوگل برای رسیدن به هدفش راه طولانی را طی نموده است، آنها به دلیل محدودیت‌هایی که محاسبات کلاسیک با آن‌ها روبرو هستند از ادیسون که یکی از پیشرفته‌ترین ابرکامپیوترهای جهان بوده و در مرکز محاسبات تحقیقات انرژی علمی ملی (NERSC) امریکا مستقر است، استفاده کردند. گوگل از این کامپیوتر به منظور شبیه‌سازی رفتار مدارهای کوانتومی روی شبکه فزاینده‌ای از کیوبیت‌ها در ابعاد ۷x6 که برابر با ۴۲ کیوبیت است استفاده کرد. اندازه روبه رشد این شبکه نه تنها فرآیند محاسبات را با پیچیدگی روبرو می‌کند، بلکه به حافظه بسیار زیادی برای ذخیره‌سازی داده‌ها نیاز دارد. یک شبکه ۶x4 تنها به ۲۶۸ مگابایت حافظه نیاز دارد. این مقدار حافظه کمتر از حافظه‌ای است که در گوشی‌های هوشمند از آن استفاده می‌شود. اما یک شبکه ۶x7 به ۷۰ ترابایت حافظه نیاز دارد که ۱۰ هزار برابر بیشتر از کامپیوترهای شخصی است. گوگل در همین نقطه متوقف شده است به دلیل این‌که در حال حاضر اندازه بزرگ‌تر دست یافتنی نیست.

یک شبکه ۴۸ کیوبیتی به ۲,۲۵۲ پتابایت حافظه نیاز دارد که تقریبا به فضایی دو برابر بیشتر از فضایی که قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان به آن تجهیز شده است، نیاز دارد. اگر گوگل این مشکل را حل کند، قادر خواهد بود هر کامپیوتری در جهان را شکست دهد و به قدرت بلامنازع در زمینه کامپیوترهای محاسباتی تبدیل شود.

شما هم دیدگاه خود را بنویسید

22-12 =
شرایط و قوانین را مطالعه کردم
go top