• 02144978540
  • مقالات
  • مجازات توهین در شبکه اجتماعی اینستاگرام چیست؟

مجازات توهین در شبکه اجتماعی اینستاگرام چیست؟

نویسنده مجازات توهین در شبکه اجتماعی اینستاگرام چیست؟
نویسنده : ایده آفرین
    امتیاز کاربران : 4 از 5
مجازات توهین در شبکه اجتماعی اینستاگرام چیست؟

متاسفانه بارها شاهد توهین و هتاکی به افراد در شبکه های اجتماعی بخصوص در پیج اینستاگرام اشخاص بوده ایم ولی شاید با علم به مجازات درنظر گرفته شده برای این عمل در قانون مجازات اسلامی و پیگیری قضایی اشخاص کمتر شاهد اینگونه مسائل باشیم.

البته چندی پیش اینستاگرام برای مقابله با این موضوع امکان غیرفعالسازی کامنت و همچنین امکان فیلتر کامنت های توهین آمیز را برای پستهای منتشر شده ایجاد کرد ولی متاسفانه باز هم شاهد اینگونه مسائل بودیم و نمیشود بطورکامل همه کامنت های اینستاگرام را غیرفعال کرد.

تقریبا میتوان گفت در جامعه امروزه ما کمتر کسی قربانی آسیب های روانی از جمله خشونتهای کلامی و یا توهین به وسیله الفاظ رکیک در فضای مجازی نشده است، این حملات می تواند به کار بردن الفاظ رکیک و توهین‌آمیز به صورت خصوصی باشد یا درج کامنت اینستاگرام که بصورت عمومی در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر میشود.

اما بسیاری از اشخاص از مجازات‌هایی که در قالب قانون مجازات اسلامی و جرایم رایانه‌ای برای چنین ناهنجاری‌هایی در نظر گرفته شده است، ناآگاهند. محرم مجیدی وکیل پایه یک دادگستری در خصوص مجازات تعریف شده برای این ناهنجاریِ رفتاری و یا به تعبیری کلامی در فضای مجازی اینستاگرام و شبکه‌ های اجتماعی دیگر، اظهار داشت: توهین به افراد به واسطه هر وسیله، ابزار و یا تجهیزاتِ ارتباطی بر اساس ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود.

مجیدی افزود: به واقع، قانونگذار در این خصوص جرم انگاری کرده و به تبع هر فردی که مرتکب این جرم بشود بر مبنای این قانون، به ” ۵۰ هزار تا یک میلیون تومان جزای نقدی و یا تحمل تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.”

وی همچنین در ادامه بیان کرد: از سوی دیگر ماده ۱۶جرایم رایانه‌ای نیز برای این فعل، مجازات‌هایی را تعریف و پیش‌بینی کرده که پس از احراز جرمِ فرد متشاکی، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال و یا جزای نقدی از ۵ میلیون تا ۴۰ میلیون ریال و یا هر دو توأمان با یکدیگر محکوم خواهد شد.

محرم مجیدی در پایان یادآور شد: ذکر این نکته ضروری است که توهین و هتک حرمت افراد از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط هر گونه ابزار و تجهیزاتی جرم است و در صورت دادخواهی متشاکی، پیگیری قضایی آن امکان‌پذیر خواهد بود.

امیدواریم این عمل ناپسند و غیراخلاقی نه بواسطه جرم بودن آن بلکه بدلیل فرهنگ سازی درست از شبکه های اجتماعی علی الخصوص اینستاگرام که این روزها خیلی باب شده است؛ هرچه سریعتر برچیده شود و دیگر در پیج اینستاگرام افراد مشهور شاهد این عمل زشت نباشیم.

نظرات

Farhad Zolfaghari fardتاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۲۴

سلام ببخشید مراحم میشم
متاسفانه در اینستاگرام از سوی یک پیج مورد بی احترامی و فحاشی قرار گرفتم خواستم راهنمایی بفرمایید چطور می‌توانم شکایت خود را مطرح کنم و شخص را بشناسم

پریاتاریخ : ۱۳۹۸/۰۳/۰۳

سلام ، با یه پیج به من فحاشی میشه و گپ ویدیویی گرفته میشه با تصاویر بد ، که البته این شخص رو میشناسم،از همکلاسی های دانشکده هستن و مشکل عاطفی با من داره . سابقه هکری هم دارن ایشون و کارت بانکیمم چند روز پیش خالی شد ، حالا نمیدونم باید چیکار کنم؟
___________________________________
ایده آفرین :با سلام در مواردی از این دست مراجعه به پلیس فتا بهترین گزینه هست

شما هم دیدگاه خود را بنویسید

22-12 =
شرایط و قوانین را مطالعه کردم